Kars Lojistik Merkezine Bereketin Müjdecisi İlk Tren Geldi

kars lojistik merkezine bereketin mujdecisi ilk tren geldi412 bin ton taşıma kapasiteli ve ülkemize 400 bin metrekare lojistik alan sağlayacak olan Kars Lojistik Merkezine bereketin müjdecisi ilk tren geldi.
19 ayrı hat üzerinde, 400 bin metrekarelik bir alanda 80 bin metrekarelik konteynır stok sahası bulunan, ilk etapta 500 kişiye istihdam sağlayacak, 7 kilometrelik demiryolu bağlantısıyla Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattına bağlanacak Kars Lojistik Merkezi 2020 yılının sonunda hizmete açılması öngörülüyor.

65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Valisi Türker Öksüz, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve yetkililer Kars Tren Garından hareket eden trenle iltisak hattını üzerinden Kars Lojistik Merkezine geldi. Tren içerisinde Arslan yolculara telsizle seslenerek hayırlı yolculuklar diledi.
Kars Lojistik Merkezine gelen ilk trenden inen Arslan, kendisini görüntüleyen gazetecilere bu fotoğrafın sıradan bir fotoğraf olmadığını, bu fotoğrafın tarihi bir fotoğraf olduğunu söyledi.
Lojistik Merkezinde yetkililerden brifing alan Arslan, Kılıç ve Öksüz, çalışmaları yerinde inceledi.
Vatandaşların Lojistik Merkezinin hep başka yere gittiğini, buraya yapılmayacağını geçmişte sürekli kullandığını anımsatan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Yolu gösterdik, altyapı çalışmasını gösterdik, buna bile inanmadılar, “oyalıyorlar” dediler. Milyonlarca yatırım yapıldı ama kötü niyetli olan bazı vatandaşlar anlamamazlıkta direndiler. Ama bugün Paşaçayır’da bir tren gördüler. İşte o yıllardır yapılan yatırım, emek bugün içindi. Şükürler olsun bugün ilk defa bu trende Lojistik Merkezimize gelmenin gururunu, onurunu hep beraber yaşadık.” dedi.
Nasrettin Hoca’nın bir hikayesini anlatan Kılıç, “Nasrettin Hoca’ya sormuşlar, Dünyanın ortası neresi? diye, Nasrettin Hoca; “Ahan bura, eğer inanmayan varsa ölçsün, biçsin, gelsin söylesin” demiş. Evet Kars, Türkiye’nin ortasında, ticaretin merkezinde, her tarafa geçmek isteyenlerin, dünyanın bütün eksenini görmek isteyenler buradan geçmek zorunda. Bizde ulaşım ve yük taşımacılığı açısından bunu avantajlı bir hale çevirmemiz gerekiyordu.” ifadesini kullandı.
Kars Valisi Türker Öksüz, “Lojistik Merkezimize ilk defa bir tren vagonuyla girmiş olduk. Buradaki iltisak hattını da böylece ilk kullanan kişiler olarak çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Kars Lojistik Merkeziyle birlikte Kars, Türkiye’nin önemli taşımacılık merkezlerinden biri haline geliyor. Bu merkez ülkemize 412 bin ton taşıma kapasitesi ve 400 bin metrekare lojistik alan kazandıracak. 150 milyon liralık bir yatırımdan söz ediyoruz, bu Kars için önemli bir yatırım tutarıdır, ekonomimize çok büyük bir katkıdır.” diye konuştu.

Yorum Gönder

[blogger]

ÜRETİCİLER

[Üreticiler][gallery1]

MKRdezign

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget