SAMSUN-SİVAS DEMİR YOLU HATTI YENİDEN HİZMETE AÇILDI.

SAMSUN-SİVAS DEMİR YOLU HATTI YENİDEN HİZMETE AÇILDI.

TÜDEMSAŞ (@tudemsasgm) | Twitter
Beş yıl önce modernize edilmek amacıyla kapatılan Samsun-Sivas Kalın demir yolu hattı çalışmaların tamamlanmasının ardından bugün tekrar hizmete açıldı.
Türkiye'nin ilk demir yolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas Kalın demir yolu hattı 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015'te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı. TCDD 4. Bölge sınırları içerisinde yer alan 378 kilometrelik hattın yenileme çalışmaları kapsamında 30 köprü ve bin 54 menfez yapıldı, hat üzerindeki 48 tarihi köprü restore edildi ve hatta sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kuruldu. Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkeler içinde en yüksek hibe fonu alan proje 350.517.620,10 EURO'ya mal oldu. Modernizasyonu tamamlanan hat kapasitesinde yüzde 50'lik bir artış sağlanmış oldu.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu dün yaptığı açıklamada "Ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon projesinde deneme seferlerini başlatmıştık. Şu anda da test sürüşlerimizi 2 lokomotif, 6 yük vagonu ve 1 personel vagonu olmak üzere toplamda 500 ton yük ile devam ediyor. Test sürüşlerini 1 Mayıs itibarıyla tamamladık, 4 Mayıs günü hattımız ticari deneme seferlerine başlayacak." ifadesini kullanmıştı. Bugün Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas merkez istasyonunda Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmalarının devam etmesi sebebiyle Kalın İstasyonu'ndan sefere çıkan yük trenini yolcu etti.

Yorum Gönder

[blogger]

ÜRETİCİLER

[Üreticiler][gallery1]

MKRdezign

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget