Konyaray Banliyö Hattı'nın protokolü imzalandı

Konya Büyükşehir Belediyesinin, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile hayata geçireceği Konyaray Banliyö Hattı'nın protokolü imzalandı.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Konya'nın, demir yolu ağı bakımından önemli bir kent olduğunu söyledi. Konya'dan YHT ile Ankara ve İstanbul'a günde 9 bin yolcunun seyahat ettiğini dile getiren Uygun, yapımı süren lojistik merkeziyle de şehrin, ihracatın ucuz lojistik ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.
Uygun, Konyalı iş insanlarını demir yolu sektörüyle tanıştırmak için mart ayında kentte fuar düzenleneceğini bildirdi. Dünyanın üçüncü büyük fuarı niteliğindeki organizasyonda, en yeni ve modern demir yolu teknolojilerini kente getireceklerini anlatan Uygun, "Dev demir yolu işletmelerinin katılacağı fuarın şehrimize şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.
Konya'daki hafif raylı sistemin modern araçlarla güçlendirildiğine dikkati çeken Uygun, şunları kaydetti:
"Banliyö hatlarla toplu ulaşımın desteklenmesi, Konyalı hemşehrilerimizin günlük yaşamını kolaylaştıracak. Banliyö hatları kent içi raylı sistem hatlarına entegre edilerek daha hızlı, güvenli ve hesaplı ulaşımı sağlayacak. Toplu taşımanın kapsadığı alan genişleyecektir. Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürüttüğümüz Konyaray, yerel yönetimlerle gerçekleştireceğimiz en önemli ulaşım projelerinden biridir. Birinci etabı 17,4 kilometre, tamamlandığında ise 26 kilometre uzunluğuna sahip olacak hat sayesinde kara yoluyla 1 saat süren yolculuk 30 dakikaya düşecek. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek. İki etabında 13 durağın yer aldığı Konyaray projesinde, Konya Gar'dan yeni Konya YHT Gar'a da ulaşım sağlanacak."
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/konyaray-banliyo-hattinin-protokolu-imzalandi-41452556

Yorum Gönder

[blogger]

ÜRETİCİLER

[Üreticiler][gallery1]

MKRdezign

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget